جستجو کردن
جستجو کردن
روبرت بوش ( بنیانگذار شرکت بوش ) من ترجیح میدهم سرمایه ام را از دست بدهم تا اعتماد شما را

۱۱ راه عیب یابی ماشین ظرفشویی

هنگامی که ماشین ظرفشویی شما کار نمی کند بهتر است قبل از تماس با یک لوله کش یا متخصص تعمیر لوازم خانگی، مدتی برای عیب یابی آن وقت بگذارید. شاید این یک راه حل آسان باشد که بتوانید به تنهایی با آن مقابله کنید، یا ممکن است لازم باشد با یک حرفه ای تماس بگیرید. در هر صورت، اگر ماشین ظرفشویی شما روشن نمی شود، ایده خوبی است که قبل از تصمیم گیری در مورد راه حل، با این ۱۱ راه عیب یابی ماشین ظرفشویی یک بررسی اساسی انجام دهید.

۱۱ راه عیب یابی ماشین ظرفشویی

اگرچه برخی از تعمیرات ماشین ظرفشویی ممکن است نیاز به جداسازی دستگاه برای آزمایش و تعویض قطعات داشته باشند، اما بسیاری از مشکلات رایج اینطور نیست. ابتدا با بررسی راه حل های ساده تر و کم تهاجمی، عیب یابی را شروع کنید. پس از از بین بردن امکان رفع مشکلات آسان، اگر ماشین ظرفشویی هنوز روشن نمی شود، می توانید با متخصصین مجرب آرین تعمیر در مشهد تماس بگیرید تا در سریعترین زمان مشکل شما را بررسی و حل نمایند.

بیشتر بخوانید» نکات مهم شستن لباس با آب سرد

 

۱. برق خانه را بررسی کنید

اگر ماشین ظرفشویی اصلاً کاری انجام نمی دهد، مشکل می تواند برق خانه باشد.اگر ماشین ظرفشویی خود را به سه راهی و یا سیار متصل کرده اید سه راهی و سیار را چک کنید(در غیر اینصورت پریز برق خانه را بررسی کنید). در این حالت سیم را از برق بکشید و مجددا به برق متصل کنید. اگر سیار و سه راهی سالم است، مطمئن شوید که دستگاه به درستی به پریز برق وصل شده است. ممکن است لازم باشد دستگاه را از زیر کابینت بیرون بیاورید. قبل از حرکت دادن دستگاه، گیره های نگهدارنده زیر کابینت را که آن را در جای خود نگه می دارند جدا کنید.

۲. زبانه درب را بازرسی کنید

هنگامی که قفل در بسته نیست، یک سوئیچ از روشن شدن ماشین ظرفشویی جلوگیری می کند. هنگامی که در را می بندید به صدای کلیک کردن زبانه, در جای خود گوش دهید. با بسته بودن در، درب را بکشید تا مطمئن شوید که آیا بسته شده است یا خیر. هر دو طرف قفل را برای هر چیزی که ممکن است مانع از درگیر شدن صحیح آن شود به صورت چشمی بررسی کنید. اگر زبانه و یا دستگیره شکسته باشد، ممکن است سوئیچ نیز خراب باشد.

۳. قفل ایمنی کودک را بررسی کنید

اکثر ماشین‌های ظرفشویی دارای ویژگی قفل کودک هستند تا از باز کردن دستگاه توسط بچه‌ها یا تغییر تنظیمات چرخه جلوگیری کند. در بسیاری از موارد، وقتی قفل کودک فعال است، دستگاه کار نمی کند. معمولا قفل را می توان با فشار دادن و نگه داشتن یک دکمه به مدت سه ثانیه یا چیزی شبیه به آن فعال و غیرفعال کرد. اگر ماشین ظرفشویی شما کار نمی کند و در باز نمی شود، دستورالعمل سازنده قفل ایمنی کودک را بررسی کنید.

۴. ماشین ظرفشویی را ریست کنید

اگر چرخه شستشو را متوقف و یا در حین انجام کار درب دستگاه را باز و ظروف دیگیری را اضافه کرده اید و اکنون ماشین ظرفشویی دوباره راه اندازی نمی شود، ممکن است ماشین ظرفشویی شما به صورت خودکار فرمان استپ را صادر کرده باشد. گاهی اوقات وقتی این اتفاق می‌افتد چراغ‌ها چشمک می‌زنند، گاهی اوقات هیچ اتفاقی نمی‌افتد بنابر این مجددا دکمه استارت . اگر کار نکرد، دستورالعمل های سازنده را برای تنظیم مجدد ماشین ظرفشویی بررسی کنید. ممکن است مجبور شوید دکمه استارت را فشار داده و نگه دارید، یا دستگاه را برای یک یا دو دقیقه از برق بکشید. پس از تنظیم مجدد، می توانید چرخه شستشوی جدیدی را شروع کنید.

بیشتر بخوانید» تعمیر ماشین لباسشویی در منزل

 

۵. قبل از جدا کردن ماشین ظرفشویی برق را خاموش کنید

گاهی اوقات قطعات داخلی خراب می شوند و نیاز به تعویض دارند. اگر شما یک تعمیرکار باتجربه هستید، ممکن است بتوانید خودتان ماشین ظرفشویی خراب را تعمیر کنید، اما قبل از باز کردن ماشین برای کار روی آن، حتما آن را از منبع برق جدا کنید. برای تست قطعات داخلی از مولتی متر استفاده کنید. برای اطمینان از اینکه ترمینال های صحیح را تست می کنید، نمودار سیم کشی مدل ماشین ظرفشویی خود را تهیه کنید.

۶. سوئیچ درب را تست کنید

پیچ های پنل داخلی را باز کنید و پنل درب داخلی را بردارید تا به مجموعه دستگیره درب در بالای درب متعلقات دسترسی داشته باشید. مطمئن شوید که زبانه سوئیچ ضامن درب را هنگامی که در مجموعه دستگیره قرار می گیرد درگیر می کند. اگر به نظر می رسد که همه چیز به درستی کار می کند، از یک مولتی متر برای تست تداوم سوئیچ ها استفاده کنید. با تنظیم مولتی متر روی اهم متر، پروب ها را به پایانه های سوئیچ متصل کنید. مقدار نشاد داده شده در مولتی متر باید نزدیک به صفر باشد. اگر خوانش شما متفاوت است، مجموعه قفل درب را تعویض کنید.

۷. برد را تست کنید

برد ماشین ظرفشویی زمان شروع و توقف چرخه شستشو را کنترل می کند. اغلب در صفحه کنترل یافت می شود، اما در برخی مدل ها می تواند در پشت صفحه پایین نیز قرار گیرد. در صورت ترکیدگی و یا سوختگی برد با متخصصین آرین تعمیر در ارتباط باشید و یا فرم مشاوره را پر کنید تا همکاران ما با شما تماس برقرار کنند.
۸. سوئیچ انتخابگر را تست کنید

کلیدهای انتخاب کننده, تنظیمات چرخه شستشو را برای هر بار تعیین می کنند. آنها به طور معمول در کنترل پنل قرار دارند. هر دکمه را جداگانه تست کنید. سوئیچ را از پنل خارج کنید. با تنظیم مولتی متر روی Rx1، پروب ها را به پایانه های سوئیچ متصل کنید. باید خوانشی از بی نهایت ایجاد کند. سپس، در حالی که پروب ها هنوز به پایانه متصل است، دکمه را فشار دهید. این باید یک قرائت صفر تولید کند. در صورت مشاهده سایر موارد، کلید انتخابگر را تعویض کنید.

بیشتر بخوانید» معرفی ارورهای ماشین لباسشویی زیرووات و روش برطرف کردن آن

 

۹. رله استارت موتور را تست کنید

رله استارت موتور به موتور ماشین ظرفشویی سیگنال می دهد تا روشن شود. آن را نزدیک پمپ، پشت پانل دسترسی پایین ماشین ظرفشویی قرار دهید. رله را بردارید و به نمودار سیم کشی مراجعه کنید. با تنظیم مولتی متر روی Rx1، سیم پیچ را برای تداوم آزمایش کنید. باید قرائت صفر تولید کند. سپس به صورت دستی رله را با چرخاندن آن به سمت پایین فعال کنید و اجازه دهید پیستون رها شود. پروب ها را به پایانه های رله متصل کنید. انتظار خواندن صفر را داشته باشید. اگر خوانش شما متفاوت است، رله استارت موتور را تعویض کنید.

۱۰. فیوز حرارتی را تست کنید

فیوز حرارتی از آسیب دیدن قطعات الکتریکی در اثر گرمای بیش از حد جلوگیری می کند. اگر مشکلی داشته باشد، ماشین ظرفشویی را خاموش می کند. فیوز حرارتی را روی برد کنترل، پشت درب داخلی پیدا کنید. دو سیم اتصال را جدا کرده و فیوز را از صفحه کنترل جدا کنید تا آن را آزمایش کنید. مولتی متر را روی Rx1 تنظیم کنید و پروب ها را روی کنتاکت های فیوز متصل کنید. این باید یک قرائت صفر تولید کند. در صورت مشاهده هر عدد دیگری، فیوز حرارتی را تعویض کنید.

۱۱. موتور درایو را تست کنید

موتور محرک آب داخل ماشین ظرفشویی را تغذیه می کند. اگر خراب باشد، ممکن است ظروف تمیز نشوند و ماشین ظرفشویی روشن نشود. می توانید آن را در پشت پنل دسترسی پایین پیدا کنید. سیم ها را جدا کنید و برای تست آن را بردارید. با تنظیم مولتی متر روی Rx1، پروب ها را به پایانه های موتور لمس کنید. باید قرائت صفر تولید کند. یکی از پروب ها را به محفظه فلزی موتور ببرید. این نباید باعث خواندن شود. اگر هر یک از این تست ها قرائت متفاوتی ایجاد کند، موتور خراب است. عمر متوسط ماشین ظرفشویی حدود ۱۰ سال است. بنابراین، اگر یک موتور درایو گران قیمت بعد از یک دهه خاموش شود، ممکن است خرید یک ماشین ظرفشویی جدید به جای تلاش برای تعمیر مشکل، اقتصادی تر باشد. اما اگر دستگاه شما آنقدر قدیمی نیست، این نکات می تواند به شما کمک کند یک تعمیر ساده انجام دهید تا چندین سال دیگر کار کند و در هزینه صرفه جویی کنید.
بیشتر بخوانید» آشنایی با تمامی خطاهای لباسشویی اسنوا و روش برطرف کردن آن

 جمع بندی

با رعایت نکات کوچکی که در ادامه آورده میشود می توانید از ماشین ظرفشویی خود بهترین بهره را ببرید.
این موارد شامل : ظروف را قبل از وارد کردن در ماشین ظرفشویی تا حد ممکن از اجرام غذا و کثیفی ها بزرگ پاک کنید, دستگاه را برای یکی دو عدد بشقاب روشن نکنید , هر ماه یک بار فیلتر کف ماشین ظرفشویی را باز و تمیز کنید, برای ماشین ظرفشویی خود یک محافظ نوسان گیر برق تهیه کنید , هر از چند گاهی دستگاه را از برق بکشید و داخل محفظه قرار گیری ظروف را با جرمگیر و شوینده های مخصوص بشویید تا از تجمع میکروب و کپکهای خطرناک جلوگیری کنید.

راه حل

اگر ماشین ظرفشویی شما روشن نشد و با اعمال موارد ساده ای از بررسی کردن به نتیجه نرسیدید و دستگاه روشن نشد , به شما شدیدا توصیه میکنیم هرگز اقدام به باز کردن ماشین ظرفشویی خود در منزل نکنید یا از افراد غیر متخصص در این زمینه کمک نگیرید . چون بسیار خطرناک است و احتمال برق گرفتگی دارد. در این خصوص بهتر است با متخصصین مرکز آرین تعمیر نماینده برندهای ماشین ظرفشویی در مشهد می باشد برای مشاوره و درخواست کمک تماس بگیرید تا در اسرع وقت در محل شما حاضر شده و مشکل را برطرف کنند.

آرین پارت ۲۴ مرکز تخصصی فروش قطعات و نمایندگی رسمی بیش از ۱۹ برند ماشین لباسشویی در مشهد

 

کاوش در دنیای مهارت : جستجوی مقالات ناب دریای اطلاعات
جستجو کردن
نظرات مشتریان..!
محمد حامدیان
بیشتر بخوانید
"من از خدمات بسیار راضی بودم. پس از تماس با آن‌ها برای تعمیر ماشین لباسشویی من، فردی آموزش دیده و با تجربه در کمتر از یک ساعت به محل من رسید و مشکل را برطرف کرد. پس از این تجربه خوب، حتماً به دوستانم نیز این خدمات را توصیه خواهم کرد."
رضا
بیشتر بخوانید
سلام.من از تعمیر ماشین لباسشویی بسیار راضی بودم و شما را به دوستانم معرفی کردم.
شادمان
بیشتر بخوانید
لباسشویی ما ماشین ال جی درب از بالا هست.مدتی صدای زیادی میکرد.تعمیرکار اومد و گفت صدا بخاطر گیربکسش هست که خراب شده.چندجای دیگه زنک زدم و گفتند درب از بالا را تعمیر نمی کنند. به دفتر آرین زنگ زدم گیربکسش را عوض کردند.مدتی زمان برد اما بعد از درست شدن اصلا صدای اضافه ای نداشت و من خیلی راضی هستم.
رضایی
بیشتر بخوانید
ماشین لباسشوی من سامسونگ هست.خطای 4E میزد.سه نفر اومدند و شیر برقی رو عوض کردند اما مشکل برطرف نشد.به دفتر آرین زنگ زدم ، نیرو فرستادند و مشکلش که گرفتگی ورودی جاپودری بود رو برطرف کردند.ازشون بسیار ممنونم.
مهدی
بیشتر بخوانید
سلام.لباسشویی ما الجی هست زمانی که خاموش بود داخل دستگاه آب جمع می شد .تماس گرفتم آرین تعمیر تکنسین فرستادند شیر برقی آب گرم دستگاه را تعویض کردند ومشکل حل شد.ممنونم
جهان
بیشتر بخوانید
سلام. لباسشویی من دوو هست مبعضی وقت ها پس از تمام شدن شستشو وخشک کن، درب دستگاه باز نمی شد و هیچگونه آلارمی هم نمایش داده نمی شد..و چون در شهرستان سرخس زندگی میکنم دسترسی به تعمیرکار مجرب نداشتم ، با خدمات آرین تماس گرفتم و گفتند قفل درب لباسشویی معیوب شده و باید هر چه زودتر تعویض شود و در صورت عدم تعویض به موقع ، احتمال خرابی برد وجود دارد.ممنون از راهنماییشون
نوروزیان
بیشتر بخوانید
سلام.ماشین لباسشویی سامسونگ دارم مدتی دستگاه به صدا افتاده بود. با دو سه نمایندگی تماس گرفتم و گفتند مشکل مربوط به بلبرینگ دستگاه است. وقتی از آرین تعمیر آمدند و بازدید کردند از زیر سبد یک شی خارجی مربوط به البسه پیدا کردند و با برداشتن آن شئ مشکل رفع شد.ازشون متشکرم.
وطن دوست
بیشتر بخوانید
با سلام. ماشین لباسشویی زیرووات دارم. دستگاه پر از آب می شد اما آبگیری قطع نمی شد. بعد از تماس با آرین تعمیر ، بنده را راهنمایی کردند که جرم گیر داخل دستگاه بریزم و اگر مشکل برطرف نشد تماس بگیرم تا حضوری مشکل دستگاه را رفع کنند. از جرم گیر استفاده کردم و مشکل دستگاه برطرف شد. بنده از راهنمایی ایشان ممنونم.
قبلی
بعدی

مطالب مرتبط

ثبت درخواست تعمیر

جهت ثبت درخواست تعمیر، میتوانید با شماره تلفن‌های زیر در تماس باشید یا فرم زیر را تکمیل نماید تا همکاران ما با شما در تماس باشند

جستجو کردن