جستجو کردن
جستجو کردن

تاریخچه ماشین لباسشویی با سفری در زمان

جدول محتوا

فهرست محتوا

تاریخچه ماشین لباسشویی با سفری در زمان
روبرت بوش ( بنیانگذار شرکت بوش ) من ترجیح میدهم سرمایه ام را از دست بدهم تا اعتماد شما را

تاریخچه ماشین لباسشویی با سفری در زمان

تاریخچه ماشین لباسشویی با سفری در زمان

 

از جوشاندن لباس‌ها در دیگ تا ماشین‌ های لباسشویی‌ امروزی پس با آرین تعمیر نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی در مشهد ؛ در این سفر همراه باشید.

از دوران لباس‌پوشیدن بشر، ضرورتی برای شستن آن وجود داشته است. این کار نه‌تنها برای جلوگیری از کثیف‌شدن و بوی عرق که ممکن است در محیط جلب توجه کند؛ بلکه برای افزایش طول عمر آن‌ها انجام می‌گرفت.

لباسشویی ماشین است که به‌ عنوان یکی از دستگاه‌های صرفه‌جویی در زمان، بیش از ۱۵۰ سال است که در انواع مختلفی وجود داشته است. اولین مدل‌های الکتریکی در ابتدای قرن بیستم تولید شدند؛ اما ریشه‌های آن بیشتر به گذشته‌‌ای به قدمت بیش از ۲۰۰ سال باز می‌گردد.

بیشتر بدانید >> آسیب های احتمالی به ماشین ظرفشویی

اولین لباس‌ها

در بسیاری از فرهنگ‌های باستانی، مردم لباس‌های خود را با کوبیدن روی سنگ‌ها یا مالیدن با ماسه‌های ساینده و شستن کثیفی در نهرها یا رودخانه‌ها تمیز می‌کردند. به‌عنوان مثال، رومی‌ها صابون خامی را اختراع کردند که از خاکستر و چربی حیوانات ساخته شده بود. در دوران استعمار، رایج‌ترین روش شستن لباس‌ها این بود که آن‌ها را در دیگ بزرگی می‌جوشانیدند و سپس روی تخته‌ای صاف می‌گذاشتند و با دست و پا یا پارو می‌کوبیدند.

اولین ماشین لباسشویی چوبی

اولین ماشین لباسشویی تخته‌ی شست‌وشوی آج‌دار بود. مردم از سطل و تخته سیاهی که کاملاً از چوب ساخته شده بود، برای شستن لباس‌ها و آب‌کشی استفاده می‌کردند. در سال ۱۷۸۲، هنری سیدجیر اولین ماشین لباسشویی با جعبه را طراحی و ثبت کرد. این مدل میله‌هایی چوبی داشت که لباس‌ها را می‌گرفت و دستگیره‌ای برای چرخاندن داشت. ماشین لباسشویی یادشده اولین شکل از دیگ (درام) چرخان بود.

تاریخچه ماشین لباسشویی با سفری در زمان

اولین ماشین لباسشویی فلزی

در سال ۱۸۳۳، شرکت Washboard در شیکاگو اولین تخته‌ی شست‌وشوی فلزی را معرفی کرد. قسمت برآمدگی تخته‌ی لباسشویی از فلز روی ساخته شده بود و به مردم اجازه می‌داد تا کمتر از صابون استفاده کنند.

اولین ماشین لباسشویی با توسعه‌ی دیگ چرخان

در سال ۱۸۵۱، جیمز کینگِ آمریکایی اولین ماشین لباسشویی را با استفاده از درام چرخان اختراع و ثبت کرد. درام تا حدی با آب پر شد. هفت سال بعد، یعنی در سال ۱۸۵۸، فرد آمریکایی دیگر به نام همیلتون اسمیت اولین ماشین لباسشویی با درام چرخان را ساخت و ثبت اختراع کرد. مورخان ادعا می‌کنند که این دستگاه‌ها اولین ماشین لباسشویی مدرن بودند. در سال ۱۸۶۱، قابلیت چلاندن آب لباس به ماشین‌های لباسشویی اضافه شد.

هدیه‌ی تولد به همسر

در سال ۱۸۷۴، ویلیام بلکستون، تاجر آمریکایی، ماشینی ساخت که به‌عنوان هدیه تولد همسرش، کثیفی را از لباس‌ها پاک می‌کرد و می‌شست. این وسیله شامل وانی چوبی‌ بود که در آن تکه‌ای چوب مسطح حاوی شش گیره چوبی کوچک وجود داشت. لباس‌های کثیف را روی گیره‌های چوبی آویزان می‌کردند و در آب گرم و صابون می‌چرخاندند. چندی بعد، بلکستون ساخت و فروش این وسیله‌ی ۲٫۵۰ دلاری را شروع کرد.

تاریخچه ماشین لباسشویی با سفری در زمان

اولین ماشین لباسشویی الکتریکی

در سال ۱۹۰۷، آلوا جی فیشر اولین ماشین لباسشویی الکتریکی را در ایالات متحده اختراع کرد. این دستگاه Thor نام داشت و شرکت Hurley Machine در شیکاگو آن را می‌فروخت. ماشین مذکور به‌همراه درام بود و تیغه‌ها با چرخش درام لباس‌ها را بلند می‌کردند و می‌شستند.

همان‌طورکه Thor تجارت لباسشویی را متحول کرد، سایر شرکت‌ها بر بازارهای مصرف متمرکز شدند. از‌جمله این شرکت‌ها Maytag بود که با تولید ادوات کشاورزی شروع به کار کرد؛ اما به‌تدریج ماشین لباسشویی چوبی را در سال ۱۹۰۷ معرفی کرد. در سال ۱۹۱۱، شرکت معروف دیگری به نام شرکت Whirlpool تولید ماشین‌ با درام چرخاننده و موتور الکتریکی را آغاز کرد.

بیشتر بدانید >> چگونه ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم

اولین ماشین لباسشویی در از جلو

پیش‌گام در نوآوری ماشین لباسشویی لوازم خانگی Bendix بود که اولین ماشین لباسشویی در از جلو را در سال ۱۹۳۷ اختراع کرد. این ماشین درام چرخان و تایمر مکانیکی الکتریکی داشت و می‌توانست به‌طور خودکار پُر، شست‌وشو، آب‌کشی و خشک شود؛ اما سیستم تعلیق درام نداشت. بنابراین، برای جلوگیری از جابه‌جایی در طول چرخه‌ی چرخش، باید به زمین متصل می‌شد. سیستم تعلیق در ماشین‌های لباسشویی از انتقال ارتعاش به زمین جلوگیری می‌کند.

ماشین لباسشویی Bendix به‌سرعت توجه مصرف‌کنندگان را جلب کرد و در دهه‌ی ۱۹۵۰، پرفروش‌ترین ماشین لباسشویی در ایالات متحده شد. پس‌از‌آن، سایر لوازم خانگی ازجمله تلویزیون و یخچال‌های Bendix نیز وارد بازار شدند.

تجهیز ماشین لباسشویی به دکمه

در سال ۱۹۵۷، ماشین لباسشویی‌ها به دکمه مجهز شدند. آن‌ها تنظیماتی برای دمای شست‌وشو، آب‌کشی، سرعت چرخش و سرعت هم‌زدن داشتند. تا سال ۱۹۹۰، اولین میکروکنترلرها معرفی شدند که وظایف خاص را در زمان‌بندی بهتری ارائه می‌دادند.

ماشین لباسشویی مدرن

در سال ۲۰۰۱، اولین ماشین‌های لباسشویی مدرن معرفی شدند. شرکت ویرلپول ماشین لباسشویی با کارایی درخورتوجه و در از بالا اختراع کرد. حالا که در سال ۲۰۲۳ هستیم، ماشین‌های لباسشویی پیشرفت زیادی کرده‌اند؛ به‌طوری‌که می‌توانید آن را به وای‌فای متصل کنید.

همچنین با نصب اپلیکیشن روی گوشی، می‌توانید به لباسشویی متصل شوید و آن را از راه دور کنترل کنید. سیستم عیب‌یابی هوشمند می‌تواند در‌صورت‌ بروز هرنوع مشکل به شما اطلاع دهد تا در سریع‌ترین زمان به آن رسیدگی کنید.
تأثیر اجتماعی ماشین لباسشویی

آمارها و گزارش‌های مختلف نشان داده است که ماشین لباسشویی به‌طور چشمگیری بر نقش زنان در خانه تأثیر گذاشته و آن را به بزرگ‌ترین اختراع جهان تبدیل کرده است. برخی نیز استدلال می‌کنند که ماشین لباسشویی یکی از بهترین فناوری‌های صرفه‌جویی در کار است.

ماشین‌های لباسشویی باعث افزایش توان اقتصادی در نقاط جهان شده‌اند. بسیاری از مشاغل خشک‌شویی به‌وجود آمده‌اند؛ زیرا مردم روزبه‌روز شلوغ‌تر می‌شوند و زمانی برای شستن لباس‌ها ندارند. علاوه‌بر‌این، برخی از پارچه‌ها بیش‌از‌حد ضخیم هستند و بهتر است با ماشین لباسشویی تجاری تمیز شوند.

انواع ماشین لباسشویی مدرن

ماشین‌های لباسشویی امروزی را می‌توان به دو نوع اصلی تقسیم کرد: در از جلو و در از بالا. مدل‌های در از بالا استوانه‌ای عمودی دارند و لباس‌ها از بالا وارد دستگاه می‌شوند. این ماشین‌ها تاخو در بالا دارند که وظیفه‌ی اصلی آن مخلوط و ترکیب‌ کردن لباس‌ها و آب حین عملیات شست‌وشو است.

درمقبل، ماشین‌های لباسشویی‌ در از جلو دیگ (درام) به‌صورت افقی در جلو دارند. از‌این‌رو، لباس‌ها از جلو درون دیگ قرار می‌گیرند. برای شستن لباس‌ها آب و دیگ با چرخش، لباس‌ها را به اطراف حرکت می‌دهند.

امروزه، کار بدون ماشین لباسشویی به‌دلیل وجود مشغله‌های مختلف زندگی سخت است. انبوهی از پیراهن‌ها و جوراب‌ها و شلوارهای کثیف روی هم تلنبار می‌شوند و شستن آن با ماشین لباسشویی کار ما را راحت می‌کند. وقتی از مقایسه ماشین‌های لباسشویی مدرن سخن به‌میان می‌آید، مدل‌های در از جلو بهترین هستند؛ زیرا شست‌وشوی دقیق‌تر و قوی‌تری دارند و انرژی و آب کمتری مصرف می‌کنند.

بیشتر بدانید >> ۵ نکته در مورد ماشین لباسشویی درب از جلو

قیمت ماشین لباسشویی

تحقیقات کافی قبل از خرید ماشین لباسشویی ضروری است. ماشین‌های لباسشویی با فضای داخلی بزرگ‌تر می‌توانند لباس‌های حجیم را بشویند. قیمت ماشین‌ لباسشویی براساس ویژگی‌های مختلف در محدوده‌های مختلفی قرار دارد؛ پس مهم است که مشخصات ماشین لباسشویی را با دقت در نظر بگیرید.

برای مثال، قبل از انتخاب باید عواملی مانند ظرفیت و نوع موتور و امکانات را بررسی کنید. درنهایت، باید مدلی را بخرید که تمام نیازهایتان را برآورده کند. برای بررسی بیشتر، می‌توانید راهنمای خرید ماشین لباسشویی را بخوانید.
جمع‌بندی

ماشین‌های لباسشویی امروزی از روزهای اولیه‌ی تخته‌های شست‌وشوی آج‌دار و دیگ‌های چرخان چوبی فاصله زیادی گرفته‌اند. امروزه، نوآوری‌هایی که شاهدش هستیم، شست‌وشوی طولانی و طاقت‌فرسا را به فشردن دکمه‌ی ساده تبدیل کرده است و در آینده نیز، قطعاً تکنولوژی‌های جدید دیگر ما را شگفت‌‌زده خواهد کرد.

کلام آخر

اگر نیاز به خرید قطعات و لوازم جانبی برای ماشین ظرفشویی یا ماشین لباسشویی خود هستید می توانید به سایت فروشگاه آرین پارت ۲۴ مراجعه کرده و اقدام به خرید اینترنتی با قیمت عمده فروشی منصفانه نمایید.

کاوش در دنیای مهارت : جستجوی مقالات ناب دریای اطلاعات
جستجو کردن
نظرات مشتریان..!
محمد حامدیان
بیشتر بخوانید
"من از خدمات بسیار راضی بودم. پس از تماس با آن‌ها برای تعمیر ماشین لباسشویی من، فردی آموزش دیده و با تجربه در کمتر از یک ساعت به محل من رسید و مشکل را برطرف کرد. پس از این تجربه خوب، حتماً به دوستانم نیز این خدمات را توصیه خواهم کرد."
رضا
بیشتر بخوانید
سلام.من از تعمیر ماشین لباسشویی بسیار راضی بودم و شما را به دوستانم معرفی کردم.
شادمان
بیشتر بخوانید
لباسشویی ما ماشین ال جی درب از بالا هست.مدتی صدای زیادی میکرد.تعمیرکار اومد و گفت صدا بخاطر گیربکسش هست که خراب شده.چندجای دیگه زنک زدم و گفتند درب از بالا را تعمیر نمی کنند. به دفتر آرین زنگ زدم گیربکسش را عوض کردند.مدتی زمان برد اما بعد از درست شدن اصلا صدای اضافه ای نداشت و من خیلی راضی هستم.
رضایی
بیشتر بخوانید
ماشین لباسشوی من سامسونگ هست.خطای 4E میزد.سه نفر اومدند و شیر برقی رو عوض کردند اما مشکل برطرف نشد.به دفتر آرین زنگ زدم ، نیرو فرستادند و مشکلش که گرفتگی ورودی جاپودری بود رو برطرف کردند.ازشون بسیار ممنونم.
مهدی
بیشتر بخوانید
سلام.لباسشویی ما الجی هست زمانی که خاموش بود داخل دستگاه آب جمع می شد .تماس گرفتم آرین تعمیر تکنسین فرستادند شیر برقی آب گرم دستگاه را تعویض کردند ومشکل حل شد.ممنونم
جهان
بیشتر بخوانید
سلام. لباسشویی من دوو هست مبعضی وقت ها پس از تمام شدن شستشو وخشک کن، درب دستگاه باز نمی شد و هیچگونه آلارمی هم نمایش داده نمی شد..و چون در شهرستان سرخس زندگی میکنم دسترسی به تعمیرکار مجرب نداشتم ، با خدمات آرین تماس گرفتم و گفتند قفل درب لباسشویی معیوب شده و باید هر چه زودتر تعویض شود و در صورت عدم تعویض به موقع ، احتمال خرابی برد وجود دارد.ممنون از راهنماییشون
نوروزیان
بیشتر بخوانید
سلام.ماشین لباسشویی سامسونگ دارم مدتی دستگاه به صدا افتاده بود. با دو سه نمایندگی تماس گرفتم و گفتند مشکل مربوط به بلبرینگ دستگاه است. وقتی از آرین تعمیر آمدند و بازدید کردند از زیر سبد یک شی خارجی مربوط به البسه پیدا کردند و با برداشتن آن شئ مشکل رفع شد.ازشون متشکرم.
وطن دوست
بیشتر بخوانید
با سلام. ماشین لباسشویی زیرووات دارم. دستگاه پر از آب می شد اما آبگیری قطع نمی شد. بعد از تماس با آرین تعمیر ، بنده را راهنمایی کردند که جرم گیر داخل دستگاه بریزم و اگر مشکل برطرف نشد تماس بگیرم تا حضوری مشکل دستگاه را رفع کنند. از جرم گیر استفاده کردم و مشکل دستگاه برطرف شد. بنده از راهنمایی ایشان ممنونم.
قبلی
بعدی

مطالب مرتبط

ثبت درخواست تعمیر

جهت ثبت درخواست تعمیر، میتوانید با شماره تلفن‌های زیر در تماس باشید یا فرم زیر را تکمیل نماید تا همکاران ما با شما در تماس باشند

جستجو کردن